کشتی ایران

یکشنبه، ۲۹ مرداد ۱۳۹۶
اراک میزبان مسابقات کشتی روستایی کشور/شناسایی۳۰۰بازی بومی درمرکزی
اراک میزبان مسابقات کشتی روستایی کشور/شناسایی۳۰۰بازی بومی درمرکزی
خبرگزاری مهر
  • یکشنبه، 20 فروردین 1396 - 12:14

اراک میزبان مسابقات کشتی روستایی کشور

اراک- رئیس هیات ورزش های روستایی و بازی های بومی محلی استان مرکزی گفت: مسابقات قهرمانی کشتی آزاد روستایی کشور رده سنی نوجوانان، ۲۴فروردین ماه جاری به میزبانی اراک برگزار می شود.

علی عشوری اظهار داشت: تاکنون ۳۰۰ بازی بومی محلی استان مرکزی شناسایی و در فدراسیون ورزش های روستایی و بازی های بومی محلی کشور به ثبت رسیده است.

وی با بیان اینکه اطلاعات کامل این ۳۰۰ بازی ملی و بومی گردآوری شده و برای چاپ و انتشار آن چشم انتظار اعتبار هستیم، اظهار داشت: از میان این ۳۰۰بازی بومی محلی شناسایی شده، جشن آیین بیل گردانی نیمور محلات از طریق سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سال ۸۹، در فهرست آثار ملی و معنوی کشور به ثبت رسیده است.

رئیس هیات ورزش های روستایی و بازی های بومی محلی استان مرکزی بیان کرد: آئین بیل گردانی فروردین هر سال به صورت جشنواره با حضور جمع کثیری از علاقمندان از سراسر کشور در میدان بیل گردانی نیمور محلات برگزار می شود.

وی ادامه داد: این آئین در سال جاری طبق سنوات گذشته، بیست و پنجم فروردین ماه در میدان بیل گردانی نیمور محلات برگزار خواهد شد و پیش بینی می شود بالغ بر ۱۰ هزار نفر از اقصی نقاط کشور برای دیدن این آئین به نیمور محلات سفر کنند.

رئیس هیات ورزش های روستایی و بازی های بومی محلی استان مرکزی خاطرنشان ساخت: این جشن کهن با قدمت دو هزار ساله نمادی از روحیه همدلی صفا و پهلوانی بین مردم این خطه است.

عشوری اضافه کرد: در مسابقات کشتی آزاد قهرمانی روستاییان کشور رده نوجوانان که ۲۴ فروردین به میزبانی اراک برگزار می شود، دو تیم از استان مرکزی حضور دارند.