ما موظف هستیم، هیچ قطره آبی در هیچ گوشه‌ای از این کشور بیهوده هدر نرود
ما موظف هستیم، هیچ قطره آبی در هیچ گوشه‌ای از این کشور بیهوده هدر نرود
  • چهارشنبه، 21 تیر 1396 - 07:38
  • چاپ

صرفه جویی در مصرف آب

بحران کم آبی و تاثیر آن در جهان

حجم آب در کره زمین ثابت و در مداری بسته به طور دایم در حال گردش است. همچنین تنها ٣درصد از کل آب‌های کره زمین که برای مصارف انسانی مانند کشاورزی و صنعت و شرب مناسب است شیرین می‌باشد از این مقدار نیز سه چهارم در یخ‌های قطبی و خارج از دسترس انسان است. بنابراین درصد بسیار کمی‌ از آب دنیا برای ما قابل استفاده می‌باشد.

پیش‌بینی محققان دانشگاه کلرادو، حاکی است که ذخائر آب شیرین جهان هر سال کاهش می‌یابد و تا ٢٥سال دیگر نیمی‌ از جمعیت جهان با مشکل کمبود آب شیرین مواجه خواهند بود. مطالعات نشان می‌دهد اکنون یک سوم جمعیت دنیا در نقاطی زندگی می‌کنند که آب کافی ندارند. در نواحی روستایی وضع به مراتب وخیم‌تر است. تنها ٢٩درصد مردم به منابع آب دسترسی دارند و تعداد کسانی که از تاسیسات بهداشتی استفاده می‌کنند، حتی به ١٣درصد هم نمی‌رسد.
مجمع عمومی‌ سازمان ملل متحد یادآور می‌شود، نیمی‌ از مردم جهان سوم حتی برای نوشیدن به آب پاکیزه دسترسی ندارند و با وجود اینکه سه چهارم بیماری‌های انسانی به دلیل فقدان آب سالم، می‌باشد، با این حال ٧٥درصد مردم جهان سوم از داشتن آب بهداشتی محروم‌اند.
بر پایه تخمین‌های سازمان بهداشت جهانی، ٨٠ درصد بیماری‌هایی که گریبان‌گیر انسان است، مستقیما با آب در ارتباط هستند. اگر آب آشامیدنی سالم در اختیار همه انسان‌ها باشد، بی شک مرگ ومیر کودکان از بیماری‌های مختلف از جمله اسهال به نصف کاهش پیدا خواهد کرد.

میزان متوسط بارندگی سالانه در اروپا حدودا ٧٥٠میلی متر، در آسیا ٥٠٠میلی متر، در ایران ٢٥٠میلی متراست؛ بنابراین در مقایسه با کشورهای پرباران، ایران از حداقل ریزش‌های جوی برخوردار است.
در هر حال ما موظف هستیم، هیچ قطره آبی در هیچ گوشه‌ای از این کشور بیهوده هدر نرود لذا باید در چگونگی مصرف آب و در فعالیت‌های شخصی و روزانه در راستای صرفه‌جویی از آب پاکیزه مسئولانه و دل‌سوزانه عمل کنیم.
همچنین با رشد جمعیت و گسترش شهرنشینی مصارف آبی افزایش می‌یابد. از سوی دیگر اعداد و ارقام حکایت از گران بودن هزینه‌های تامین آب دارد.

به همین علت، اقدام برای صرفه‌جویی در مصرف آن نه تنها هزینه‌های‌مان را کاهش خواهد داد، بلکه برای کشور و نسل‌های آینده نیز مفید خواهد بود. صرفه‌جویی در مصرف آب در خانه نیاز به هیچ هزینه اضافی ندارد. بااینکه وسایل و دستگاه‌های صرفه‌جویی آب مختلفی در بازار وجود دارد، اما حتی بدون کمک گرفتن از این وسایل هم می‌توانید در مصرف آب صرفه‌جویی کنید.

 

چهل روش صرفه جویی در مصرف آب
از کلیه قوانین و محدودیت‌های حفاظت آب که ممکن است در محل زندگی‌تان اعمال شوند، آگاه شوید و از آن تبعیت کنید.                      

 

از آب حفاظت کنید، چون زندگی ما به آن وابسته است. هیچ‌گاه به دلیل اینکه فرد دیگر مسئول پرداخت آب بهاء است، آب را هدر ندهید.

 

موقع مسواک زدن شیر آب تصفیه شده را باز نگذارید.  

 

موقع شامپو و چنگ زدن موهای سر در هنگام استحمام، شیر آب را ببندید.

 

سعی کنید مدت استحمامتان کوتاه باشد. آب پخش کن دوش حمام را با نوع جدید آن (سردوش کاهنده مصرف) تعویض کنید.

 

برای آب دادن به درختان، درختچه‌ها، بوته‌ها و گل‌ها از آبیاری قطره‌ای صرفه‌جویی کننده آب استفاده کنید.

 

برای دوش گرفتن در حمام، زمان بگیرید و آنرا به کمتر از ٥ دقیقه برسانید، چون در این صورت ماهیانه حدود ٤٠٠٠ لیتر آب صرفه جویی خواهد شد.

 

بهتر است برای شستن سبزیجات ابتدا آن‌ها را در ظرفی بخیسانید و سپس آب بکشید.

 

از جریان آب به منظور آب شدن یخ گوشت یا دیگر مواد غذایی منجمد استفاده نکنید؛ و برای آب شدن یخ مواد خوراکی منجمد، انرا در هوای آزاد قرار دهید.

 

فرزندانتان را در مورد نیاز به حفاظت از آب آگاه سازید. از خرید اسباب بازی‌ها و سرگرمی‌هایی که به جریان ثابت آب نیاز دارند، اجتناب کنید.

 

هنگام استفاده از دستشویی شیر آب را بطور مداوم باز نگذارید چون جریان دائم آب موجب اتلاف آن می‌شود.

 

می‌توان از آبی که برای شستن سبزی‌ها و دست و صورت استفاده می‌شود به وسیله لوله کشی آنرا به سمت فلاش تانک هدایت کرد تا از آن به عنوان فلاش تانک در توالت استفاده شود.

 

نشت احتمالی فلاش تانک توالت را با افزودن مواد رنگی به آب آن بیابید. اگر فلاش تانک دارای نشت باشد، ماده رنگی ظرف مدت ٣٠ ثانیه از محل نشت پدیدار می‌شود. به محض اینکه آزمایش انجام شد، فلاش تانک را بکشید چون ممکن است ماده رنگی به مخزن آب آن آسیب برساند. فلاش تانک‌هایی که نشتی دارند آب را به داخل کاسه توالت هدر می‌دهند.

 

به جای شستن اتومبیل با شیلنگ آب، از یک سطل آب هم می‌توان استفاده کرد.

 

در حالی که کمبود آب در شهر احساس می‌شود لزومی به شستشوی پیاده‌روی مقابل مغازه و منزل نیست.

 

هنگام احداث ساختمان از کارگران ساختمانی بخواهید از آب تصفیه شده استفاده نکنند.

 

زمانی که سرگرم آب دادن باغچه و گل‌های منزل هستید با شنیدن صدای زنگ تلفن یا زنگ در، بهتر است ابتدا شیر آب را ببندید وبعد به آن‌ها پاسخ دهید.

 

تا حد امکان از آب شرب برای فضای سبز استفاده نشود. باغچه را در شب یا صبح زود آبیاری کنید تا از تبخیر آب جلوگیری شود.

 

نصب کولر در سایه و با استفاده از پوشش مناسب و جلوگیری از نشت آب کولرهای آبی، باعث صرفه جویی زیادی در مصرف آب می‌شود.

 

زمانی که به مسافرت می‌روید، ضروری است شیر فلکه بعد از کنتور آب را ببندید. تا از وقوع هر گونه حادثه پیشگیری شود.

 

لازم است گاهی اوقات از لوله‌کشی ساختمان خود امتحانی به عمل آورید. توصیه می‌شود تمام شیرهای آب را ببندید و سپس کنتور را کنترل کنید. کار کردن کنتور در زمانی که همه شیرهای آب بسته است دلیل اتلاف آب از لوله‌های داخل ساختمان می‌باشد که در نتیجه آن مقدار زیادی آب به هدر رفته و هزینه گزاف آن را شما خواهید پرداخت.

 

گروه‌های فرهنگی، غیردولتی را به ایجاد و ارتقاء فرهنگ حفاظت از آب در میان کودکان و بزرگسالان تشویق کنید.

 

هر گونه اتلاف قابل توجه آب را (شکستگی لوله‌ها، باز بودن لوله‌ها، هدر روی آب در هر نقطه) به مرکز ارتباطات مردمی آب و فاضلاب تهران (تلفن ١٢٢) اطلاع دهید.

 

اینفوگرافیک صرفه‌جویی در مصرف آب

savwater 82580

آخرین اخبار دنیای ورزش

  • آخرین مطالب
  • پربازدیدترین‌ها
  • همه اختصاصی ویدیو عکس
    همه اختصاصی ویدیو عکس